[3]Možná patříte mezi ty šťastné a slovo "opruzeniny" jste slyšeli naposled v kolébce, když vám maminka zasypávala dětský zadeček. Pokud ale nejste superman tohoto typu, pak se obzvláště na vícedenních výpravách s opruzeninami budete téměř stoprocentně potkávat.
Důvodů pro vznik opruzenin je několi, ale při turistice to obvykle je mechanickým třením oděvu o zapařenou kůži. I když zpočátku téměř nic necítíte, promění se to brzy na nepříjemné dření na inkriminovaných místech a k večeru obvykle jen ztěžka překonáváte bolest při každém kroku. Inkriminovanými místy jsou obvykle třísla nebo podpaží.
Pokud jste si vyběhli na jednodenní výlet, pak se večer osprchujete, a v následujících dvou dnech tato nepříjemnost obvykle zmizí.
Co ale dělat, když mám jít vícedenní trasu, kde bude možnost umýt se nejistá. Připouštím, že se jedná o poněkud intimní téma, nicméně bojuje s tím takřka každý a pár rad se určitě bude hodit. Pokud vám tyto řádky připadají příliš erotické nebo vám ještě není osmnáct, pak prosím přestaňte číst a jděte na internetovou prezentaci časopisu Mateřídouška.
Ale zpět k tématu. Opruzeniny jsou věc nepříjemná a věřte mi, že i když půjdete nejkrásnější trasu na světě, v horách o kterých jste snili a právě jste zaplatili balík za letenku, abyste se sem dostali, nebudete mít chuť se ani dívat okolo sebe, natož například fotografovat, pokud vás bude dřít nevhodně zvolené spodní prádlo. Jak to tedy řešit ?
Alfou a omegou celé věci jsou vhodně zvolené trenky nebo tričko. Oblečení by mělo mít ploché švy a nesmí vás nikde dřít. To se lehko řekne, ale těžko vyzkouší. Pokud na sebe natáhnete oblečení v obchodě, nepoznáte to. Prádlo vás obvykle začne dřít až po několika kilometrech chůze, kdy se začne shrnovat a pokožka je zapařená. To už je dost pozdě. Nejlepší radou je začínat na tom, na co jste zvyklí. Pokud vám něco vyhovuje, držte se toho jako klíště a nezkoušejte to měnit. Jste-li začátečník, je nejlepší inspirací vaše dosavadní bavlněné prádlo. Určitě máte pohodlné trenýrky nebo kalhotky, které nosíte rádi. Na tůry tedy vyrážejte v nich a pokud vás nebudou dřít ani po celodenním výletu, poohlédněte se po stejném střihu funkčního prádla. Funkční prádlo není levná záležitost a koupit za tisícovku komplet, který nebudete používat je opravdu zbytečná investice.
Pokud vás, i přes perfektně sedící prádlo, budou večer pálit třísla, pak rozhodně doporučuji koupel nebo alespoň umytí v potoce. Udělejte to, i kdyby se vám měla smát celá výprava, protože jestli to neuděláte, budou se vaší chůzi smát zítra ještě víc. Není-li v dosahu voda, ke které byste měli důvěru, pak rozhodně doporučuji vlhčené hygienické ubrousky, které ji dobře nahradí.
Hygiena je ovšem jenom půl léčby. Druhou polovinou je léčebný prostředek. Velmi často se doporučuje dětský zásyp na opruzeniny nebo kalciová mast. Obojí koupíte v každé lékárně. Z osobní zkušenosti bych doporučil spíše mast. Přijde mi, že funguje rychleji a rozhodně je skladnější.
Dalším vynikajícím přípravkem, který neomylně zabírá i těm těžším případům, mezi které se bezpochyby počítám, je Sudokrém (Sudocrem). Objevil jsem ho až letos s novým přírůstkem do naší rodiny. I když je dražší, zabírá opravdu stoprocentně a mohu jej jen doporučit. Během tréninku na půlmaraton se po desetikilometrovém běhu prostě opruzeniny vytvoří a zkuste si pak běžet následující den dalších deset? Sudokrém pokožku do rána perfektně zregeneroval a o včerejších opruzeninách jsem vůbec nevěděl.
Rada na závěr ? S sebou na trek vždycky do batohu - vyzkoušené spodní prádlo a kalciovku/sudocrem.